Forsal.pl - Giełda, Waluty, Finanse – forex, notowania NBP, surowce

TOP10: Co trzeba załatwić przed wyjazdem na wakacje?

Adriana Kokłowska, 24.07.2017 r.
TOP10: Co trzeba załatwić przed wyjazdem na wakacje?

Oprócz spakowania do walizki olejku do opalania, zakupu nowego kostiumu kąpielowego, zaniesienia kwiatków do sąsiada i wyboru destynacji przed wyjazdem na wakacje musisz załatwić szereg ważnych spraw. Od czego zacząć? Sprawdź moją wakacyjną checklistę!

Zastanawiasz się, jak odpowiednio przygotować się do wakacji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy oczywiście m.in. od wybranego przez ciebie kierunku czy rodzaju podróży. Co jednak musisz załatwić przed każdym wyjazdem?

1. Wykup ubezpieczenie turystyczne
Zdrowie jest bezcenne, dlatego zawsze należy się dobrze zabezpieczyć na wypadek niespodziewanych sytuacji, choroby czy komplikacji. Najlepszym wyborem będzie zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego. Koszty leczenia, zwłaszcza w zagranicznych kurortach, są gigantyczne i mogą wpędzić cię w finansowe kłopoty. Mając dopasowaną polisę, nie musisz martwić się o dodatkowe koszty. Twój ubezpieczyciel rozliczy się ze szpitalem lub kliniką bezgotówkowo, a ty nie wydasz ze swojego konta ani złotówki. Przed wyborem ubezpieczenia dokładnie przeanalizuj OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, w których jasno wymienione są sytuacje, w których otrzymasz pomoc finansową, oraz wszelkie wykluczenia.

2. Upewnij się, że masz niezbędne dokumenty
Podróżując do niektórych krajów, musisz mieć wizę. W niektórych przypadkach o jej wydanie będziesz się musiał zwrócić do placówki konsularnej i poczekać na jej wyrobienie. W innych sytuacjach wizę możesz załatwić na lotnisku docelowym. Wybierając się poza strefę Schengen, niezbędny też będzie paszport z terminem ważności min. pół roku. Sprawdź więc, kiedy twoje dokumenty tracą ważność i z odpowiednim wyprzedzeniem złóż wnioski o wyrobienie nowych. Jeśli podczas wakacji spotka cię niemiła sytuacja i zgubisz dowód lub paszport, skontaktuj się z najbliższą ambasadą. Całą procedurę opisałam tutaj: ZAGUBIONY PASZPORT - CO ZROBIĆ?

3. Zabukuj bilety i nocleg
Zapewne rzadko decydujesz się na spontaniczny wyjazd bez zarezerwowanego wcześniej miejsca do spania. Zdarza się jednak, że z uwagi na brak czasu postanawiasz iść na żywioł i z podjęciem decyzji zwlekasz do ostatniej chwili. Wcześniejsze zabukowanie biletów i noclegów da ci nie tylko spokój, lecz także korzyści finansowe. Zarówno bilety lotnicze, jak i autokarowe czy kolejowe kupione odpowiednio wcześniej są po prostu tańsze. PKP oferuje rabaty w wysokości 30 proc., bilety na samolot możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych, a autokarem możesz podróżować już od złotówki.

4. Sprawdź ceny transportu
Zastanawiasz się, w jaki sposób będziesz poruszał się po mieście lub kraju, do którego zmierzasz? Włącz Google i poświęć kilka chwil na dokładny research. Sprawdź ceny biletów komunikacji miejskiej, taksówek (warto się rozeznać, czy w danym mieście jest Uber J ) oraz wypożyczalni samochodów. Niejednokrotnie przekonałam się, że zakup dwóch jednorazowych biletów na metro czy autobus kosztuje więcej niż kurs taksówką! Tak było np. w Bangkoku. Podróżując na wyspę, najlepiej pomyśleć o wynajmie autka na dobę lub dłużej. Już za 20 euro możesz wypożyczyć samochód na 24 godziny. Da ci to możliwość zwiedzenia sąsiednich miast lub atrakcji znacznie oddalonych od miejsca twojego pobytu.

5. Zabezpiecz swój bagaż
Mam nadzieję, że nigdy nie spotkała cię ta przykra sytuacja, jaką jest zaginięcie bagażu. Co roku na lotniskach na całym świecie ginie ok. 40 mln sztuk bagażu! Co prawda, większość z nich zostaje znaleziona, ale wymaga to poświęcenia czasu i nerwów, a po co psuć sobie urlop? Warto dobrze zabezpieczyć swój bagaż. Przede wszystkim zaopatrz się w małą kłódkę na kluczyk lub kod, by mieć pewność, że nikt nie zajrzy do wnętrza twojej walizki czy plecaka. Do bagażu rejestrowanego nie wkładaj przedmiotów, które w łatwy sposób mogą ulec uszkodzeniu. Bagaż lotniczy traktowany jest jak piłka do kosza, szkoda więc, żeby butelka czerwonego wina kupionego na pamiątkę w Hiszpanii rozbiła się i zabrudziła wszystkie twoje ubrania znajdujące się w walizce. Świetnym rozwiązaniem będzie również oznaczenie swojego bagażu. Wystarczy wstążka, wlepka, brelok lub kolorowa przywieszka, na której napiszesz swoje dane kontaktowe. Gwarantuję ci, że wtedy nie będziesz miał wątpliwości, która z kilkudziesięciu czarnych walizek wędrujących po taśmie jest twoja.

6. Wyrób kartę wielowalutową
Karta wielowalutowa to idealne rozwiązanie na zagraniczny wyjazd. Z powodzeniem zastąpi ci gotówkę i nie narazi na wysokie opłaty i prowizje za transakcje bezgotówkowe. Zresztą niedawno opisywałam, jak sama dałam się nabrać podczas wakacji za granicą (NA CO UWAŻAĆ, WYPŁACAJĄC PIENIĄDZE Z BANKOMATÓW ZA GRANICĄ). Karta walutowa nie obciąży dodatkowo twojego konta, dlatego warto o nią wnioskować przed wyprawą. Jak korzystać z karty bez przewalutowania? Plastik ten jest wydawany do konta osobistego, do którego możesz podpiąć konto walutowe. Możesz podpiąć kilka kont w różnych walutach i w zależności od tego, jakiej waluty użyjesz w danej chwili, będzie ona pobrana z twego konta z pominięciem opłaty za przewalutowanie.

7. Wymień walutę
Zawsze warto mieć przy sobie kilka banknotów w obcej walucie. Musisz przecież jakoś dotrzeć z lotniska do hotelu, mieć monety na drobne wydatki, przekąski czy np. na opłatę za toaletę.
Przed wyjazdem odwiedź więc kantor i wymień niewielką ilość złotówek na euro, funty czy dolary. Dobrze jest mieć przy sobie coś na start!

8. Zabezpiecz mieszkanie
Czas wakacji to okres wzmożonych włamań. Zostawienie pustego mieszkania to wymarzona sytuacja dla każdego złodziejaszka. Nie chwal się więc i nie rozgaduj wszem i wobec, że wyjeżdżasz na wakacje i zostawiasz swoje lokum bez opieki. Przed wyjazdem koniecznie schowaj lub daj bliskiej osobie na przechowanie wszelkie cenne przedmioty znajdujące się w twoim mieszkaniu. Jeśli trzymasz w skarpecie dużo gotówki, proponuję wpłacić ją do banku, choćby na lokatę jednomiesięczną lub konto oszczędnościowe, by „pomieszkała” tam podczas twojej nieobecności. Wyłącz z prądu wszelkie sprzęty i ładowarki, zakręć zawór wody, gazu oraz ogrzewania. Nie zapominaj również o swoich domowych żyjątkach, takich jak rośliny i zwierzęta. Zadbaj o to, by miały, co jeść i pić. Zawsze możesz poprosić zaufanego sąsiada lub przyjaciółkę, by podlewała kwiatki i dokarmiała rybki.

9. Nie zapominaj o swoim samochodzie
Jeśli nie masz garażu lub w Twoim bloku nie ma parkingu podziemnego, przez co na co dzień zostawiasz swoje cztery kółka pod blokiem, koniecznie zmień to na czas wyjazdu. Poproś swojego znajomego lub członka rodziny o możliwość przechowania samochodu na jego podwórku. Jeśli nie jest to możliwe, to zostaw swoje auto na parkingu strzeżonym. Lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych, niż szukać później auta w polu.

10. Przeczytaj przewodnik
Osobiście nie wyobrażam sobie wyjazdu na wakacje bez zapoznania się z przewodnikiem turystycznym danego kraju. Warto się zaznajomić z obyczajami panującymi w regionie, do którego podróżujemy, poznać codzienne zwyczaje czy podstawowe słownictwo (takie jak „dziękuję”, „proszę”, „dzień dobry” itp.), by po prostu nie popełnić gafy lub nie urazić tamtejszych mieszkańców nieodpowiednim gestem czy reakcją. Rozeznaj się w pobliskich atrakcjach, by nie tracić na to czasu na miejscu, poczytaj opinie innych podróżników, sporządź plan wyjazdu.

To już chyba wszystko. Czy dodałbyś jeszcze coś do mojej wakacyjnej listy spraw do załatwienia przed wyjazdem?

Szukasz wysoko oprocentowanego konta?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

51 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


65 kont bankowych


74 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

73 pożyczki gotówkowe

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

140 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN37 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

65 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta oszczędnościowe Oszczędzanie Kalkulatory finansowe Kalkulatory oszczędnościowe Banki