Forsal.pl - Giełda, Waluty, Finanse – forex, notowania NBP, surowce

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co się bardziej opłaca?

Adriana Kokłowska, 23.08.2017 r.
Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co się bardziej opłaca?

Nieważne, czy uwielbiasz gotować, czy twoje kuchenne umiejętności ograniczają się tylko do zagotowania wody na herbatę lub podgrzania gotowego dania ze sklepu. Kuchenka to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu. Do wyboru mamy m.in. płytę indukcyjną, elektryczną oraz gazową. Którą z nich wybrać?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, czyli w nowym budownictwie, nie masz, co liczyć na kuchenkę gazową. Takie instalacje dawno już wyszły z mody, przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa. Teraz stawia się na nowoczesność i funkcjonalność, dlatego też na topie są płyty ceramiczne oraz indukcyjne. Jeśli jednak nabywasz mieszkanie na rynku wtórnym, możesz w nim spotkać lub zdecydować się na zakup kuchenki/płyty gazowej. Którą z tych trzech opcji wybrać? Sprawdziłam ich wszystkie wady i zalety.

Płyty gazowe

Gaz ziemny, tak samo jak drewno i węgiel, to najbardziej naturalne źródło ognia i ciepła. Płyta gazowa będzie więc świetnym rozwiązaniem dla wszystkich zwolenników naturalnego i tradycyjnego gotowania. Jeszcze do niedawna w każdej kuchni królowały właśnie płyty gazowe. Obecnie również cieszą się powodzeniem, szczególnie wśród osób, które niechętnie podążają za trendami. W sklepach można spotkać różne rodzaje kuchenek gazowych. Te nowoczesne modele mają palniki eliptyczne, na których możesz gotować szybciej, a ponadto można na nich stawiać np. naczynia żaroodporne czy brytfanny.

Płyty gazowe – wady i zalety

 

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co się bardziej opłaca?

Płyty elektryczne (ceramiczne)

Ten rodzaj płyt istnieje już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero odejście od ich tradycyjnego designu spowodowało wzrost ich popularności. Zastosowanie płaskich, ceramicznych powierzchni sprawiło, że płyty te zyskały grono zwolenników i często goszczą w polskich kuchniach. Grzałki znajdują się bezpośrednio pod płytą, dzięki czemu są niewidoczne. Taki wygląd zdecydowanie bardziej zachęca do zakupu, za którym przemawia jeszcze wiele argumentów.

Płyty elektryczne (ceramiczne) – wady i zalety
 

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co się bardziej opłaca?

Płyty indukcyjne

Najnowocześniejsze z opisywanych przeze mnie rozwiązań. Dlaczego? Pod szklaną płytą kuchenek indukcyjnych znajdują się cewki wytwarzające zmienne pole elektromagnetyczne. Stawiając na powierzchni garnek ze stali ferromagnetycznej, którą przyciąga magnes, otrzymywane jest ciepło powstałe poprzez indukcję. Dzięki temu gotowanie jest efektywne i energooszczędne. Ciepło wytwarzane jest tylko w naczyniu, a nie na całej powierzchni płyty, jak w przypadku kuchenek ceramicznych. Dlaczego warto zdecydować się na zakup?

Płyty indukcyjne – wady i zalety
 

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co się bardziej opłaca?

Płyta indukcyjna, elektryczna i gazowa – co wybrać?

Jak widać powyżej, każda płyta jest inna. Którą więc wybrać, urządzając mieszkanie?
Przede wszystkim musisz się zastanowić, na czym ci najbardziej zależy. Porównałam płytę indukcyjną, elektryczną i gazową pod kilkoma, najważniejszymi według mnie, kryteriami.

1. Cena
Płyta gazowa to najtańsza opcja. Możesz ją kupić już za 300 zł. Płyta elektryczna będzie cię kosztować co najmniej 500 zł (najtańszy model), a na indukcję musisz przeznaczyć min. 1 000 zł.

Faworyt: płyta gazowa

2. Wygląd
Płyta gazowa zdecydowanie najmniej ucieszy oko. Jeśli zależy ci na ładnym wyglądzie kuchni i nowoczesnym designie, postaw na płytę indukcyjną lub elektryczną ceramiczną.

Faworyt: płyta indukcyjna lub elektryczna ceramiczna

3. Szybkość gotowania
Najmniej wydajna energetycznie jest kuchenka gazowa. Na drugim miejscu znajduje się płyta elektryczna, ale ma jedną wadę – nagrzewa całą powierzchnię, przez co oddaje ciepło do otoczenia. Zdecydowanym faworytem jest płyta indukcyjna, która bardzo szybko nagrzewa naczynie, ale dopiero po ustawieniu go na polu grzewczym, dzięki czemu nie nagrzewa całej powierzchni płyty.

Faworyt: płyta indukcyjna

4.  Bezpieczeństwo
Używanie płyt ceramicznych oraz gazowych niesie ze sobą wysokie ryzyko poparzenia. Płyta ceramiczna po gotowaniu jeszcze długo jest gorąca, a palnik gazowy to otwarty ogień, który może spowodować pożar. Mając w domu małe dzieci, najlepiej jest więc wybrać płytę indukcyjną, która szybko stygnie i nie nagrzewa się w całości.

Faworyt: płyta indukcyjna

5. Czyszczenie
Bez problemu usuniesz zabrudzenia z kuchenki indukcyjnej – chwilę po gotowaniu będzie ona chłodna, co ułatwi ci sprzątania. Gorzej będzie z kuchenką elektryczną ceramiczną, ponieważ będzie ona ciepła jeszcze kilkadziesiąt minut po kucharzeniu. Płyta gazowa jest niewygodna do czyszczenia, poprzez wystające palniki.

Faworyt: płyta indukcyjna

6. Zużycie energii
Zdecydowanie najmniej energii zużyjesz podczas gotowania indukcyjnego, niewiele więcej, korzystając z kuchenki elektrycznej. Płyta gazowa jest mało wydajna, co nie rekompensuje nawet niskiej ceny gazu.

Faworyt: płyta indukcyjna

7. Akcesoria kuchenne
W tej kategorii bez wątpienia wygrywa płyta gazowa. Możesz korzystać z wszystkich garnków, nawet tych najtańszych. Najdroższe, ferromagnetyczne naczynia będą niezbędne do gotowania na płycie indukcyjnej.

Faworyt: płyta gazowa

Płyta indukcyjna rządzi!

Porównanie wszystkich kuchenek nie należało do najprzyjemniejszych zadań. Zdecydowanie łatwiej jest zrobić ranking kredytów hipotecznych ;) Wniosek jest jeden – warto zainwestować w płytę indukcyjną. Większy koszt zakupu szybko się zwróci. Oszczędzisz nie tylko na energii, lecz także na czasie i nerwach, ponieważ skrócisz czas gotowania, nie będziesz się przejmował tłustymi plamami na szafkach kuchennych (zero bryzgania!) oraz szybko wyczyścisz płytę po przyrządzeniu posiłku.

A ty której kuchenki używasz? Jesteś zadowolony ze swojego wyboru?

Szukasz wysoko oprocentowanego konta?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

51 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


65 kont bankowych


74 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

73 pożyczki gotówkowe

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

140 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN37 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

65 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta oszczędnościowe Oszczędzanie Kalkulatory finansowe Kalkulatory oszczędnościowe Banki